3 dzień (sobota 21.06.2008)

zdjęcie m1702
Igreja do Carmo. Szlak prowadzi wzdłuż Praca do Alberto równolegle do widocznej na zdjęciu zdobionej błękitnymi płytkami azulejo ściany kościoła.

zdjęcie M1720
Często całe ściany domów pokrywane sa glazurowanymi płytkami ceramicznymi na których przedstawiane są sceny historyczne, mitologiczne, ikonografii religijnej, lub elementy geometryczne czy roślinne.
Okolica mało atrakcyjna pod względem widokowym, dużo zakładów przemysłowych. Jest możliwość podjechania z Porto do Maia autobusem nr 602 albo kolejką żeby dopiero tam zacząć wędrówkę.

zdjęcie M1722
Kościół w Maja na przedmieściach Porto.

zdjęcie M1731
Idziemy przez miejscowości Godim, Guarda. Asfaltową szosą dochodzimy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w "Zona Industrial Maia I" tam zbaczamy ze szlaku idziemy w lewo ok. 800 m do następnego skrzyżowania ze światłami i znajdujemy tuż za stacją benzynową przytulny hotelik z restauracją "Estalagem Lidador". Pokój dwuosobowy z łazienką. Cena pokoju 40 € łącznie ze śniadaniem.

zdjęcie M1733
Od środka wygląda o wiele przyjemniej niż na zewnątrz. Za oknem palma. W restauracji hotelowej trochę za drogo dlatego zjedliśmy pyszny obiad w pobliskim barze. Dwa obiady+wino razem 9 €.

4 dzień (niedziela 22.06.2008)

zdjęcie M1745
Większa część trasy poboczem drogi asfaltowej. Ruch na szczęście niewielki bo jest niedziela ale trzeba uważać szczególnie na zakrętach bo auta jeżdżą bardzo szybko.

zdjęcie M1757
W porównaniu z wczorajszym odcinkiem widoki o wiele ciekawsze. Cytryny i pomarańcze rosną w przydomowych ogródkach.

zdjęcie M1746
Kamienny średniowieczny most Ponte do Ave musimy obejść bo się zawalił podczas remontu przed trzema laty.

zdjęcie M1761
Polną drogą dochodzimy do wioski Arcos. 17,4 km mamy za sobą. Widoki jak na kartkach pocztowych.

zdjęcie M1780
Po 21,5 km marszu, Rates - cel dzisiejszego etapu. Igreja de Sao Pedro. Kościół romański z XII wieku warto zajżeć do środka.

zdjęcie M1796
Pierwszy nocleg w schronisku dla pielgrzymów - Albergue Rates. Nocleg na podstawie legitymacji pielgrzyma za darmo. W korytarzu stoi skarbonka na wolne datki. Zazwyczaj daje się 5 €. W schronisku trzy pokoje w każdym po 10 łóżek. W jednym 2 francuzów w drugim 2 niemców w trzecim pokoju oprócz nas jeden włoch. Francuzi idą "pod prąd" wystartowali w marcu we Francji, przeszli całą Hiszpanię doszli do Santiago i idą dalej przez Portugalię na południe aż do Fatimy. Później do października planują pieszo wrócić do domu tą samą drogą.


↑  wróć na początek strony  ↑